Jak picie wody wpływa na odchudzanie i na formę – ile pić?

ten tekst przeczytasz w 15 minut

Woda nie bez powodu często nazywana jest źródłem życia. Odpowiada bowiem za najważniejsze funkcje życiowe ludzkiego organizmu. W ciągu doby nasz organizm jest w stanie wydalić nawet do 3 litrów wody. Dostarczanie jej więc w odpowiednich ilościach jest kluczowe dla zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego. Picie wody doskonale wspiera nas w procesie odchudzania, pomaga również utrzymywać właściwe ciśnienie krwi. W kwestii nawadniania warto również zadbać o picie herbaty owocowej, elektrolitów a także zdrową dietę, która pozwoli zachować nam zdrowie i odpowiednią formę.

Funkcje wody w naszym organizmie

Woda to jeden z najważniejszych składników występujących w ludzkim organizmie. Przyjmuje się, że stanowi ona od 60-70% masy ciała dorosłego człowieka a także 90% krwi. Jest również głównym budulcem większości naszych narządów: płuc i serca w 79%, mózgu w 80% oraz mięśni w 75%. Odpowiada m.in. za regulowanie temperatury ciała, transport składników odżywczych i produktów do przemiany materii a także uczestniczy we wszystkich reakcjach biochemicznych zachodzących w naszym organizmie. Chroni również nasz organizm przed tarciami i urazami (stąd tak ważna w utrzymaniu niezbędnej pracy układu stawowego i kondycji oczu). Chroni również płód w przypadku kobiet ciężarnych. Wykazuje także istotny wpływ w procesie trawienia i wchłaniania (zapewnia właściwe działanie enzymów i odpowiednią ilość soków żołądkowych) a także usuwa toksyczne substancje z organizmu. Stąd nie należy bagatelizować jej spożywania w odpowiednich dawkach.

Dlaczego picie dużej ilości wody jest ważne – co nam ona daje?

Woda jest niezwykle ważna w naszym organizmie. Poniżej prezentuję 4 najważniejsze powody, które powinny przekonać każdego do picia wody.

Woda jest zdrowa: pozytywnie wpływa na pracę nerek i filtrację, zapobiegając powstawaniu kamicy nerkowej. Korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego, w tym trawienia i wydalania resztek pokarmu z organizmu. Pozytywnie wpływa także na pracę mięśni i stawów. Pomaga również w walce z infekcjami górnych dróg oddechowych, bowiem nie doprowadza do wysuszenia śluzówki.
Woda nawadnia: pozytywnie wpływa na koncentrację, zmniejsza uczucie stresu oraz dodaje energii. Dodatkowo odpowiednie spożycie wody pozwala na utrzymanie właściwej temperatury ciała oraz wspiera nas w wydalaniu toksyn z organizmu. Dobre nawodnienie organizmu przekłada się także na stan naszych paznokci.
Woda oczyszcza: pozwala na zachowanie odpowiedniego poziomu nawilżenia nie tylko od środka, ale również na zewnątrz. Te dwa procesy są ze sobą połączone. Gdy jesteśmy nawodnieni, nasza skóra jest jędrna i pozbawiona przebarwień. Jest również pełna blasku. Tak samo sprawa ma się z naszymi paznokciami. Gdy jesteśmy odwodnieni paznokcie stają się bardziej łamliwe, szybciej uszkodzeniu ulegają również skórki. To samo ma się z kondycją włosów. Gdy nie dostarczymy do organizmu odpowiedniej ilości wody, staną się one łamliwe, będą szybciej wypadać i wolniej rosnąć. Woda opóźnia również procesy starzenia. Jej picie, więc ma bezpośredni wpływ na pojawienie się zmarszczek.
Woda pomaga w odchudzaniu: nie posiada bowiem kalorii. To jedyny, czysty płyn, który nie zawiera węglowodanów i kalorii. Dzięki temu, że daje uczucie pełności, jest świetną alternatywą dla niezdrowych przekąsek.

Ile powinniśmy pić wody w ciągu dnia? Ile woda tracimy z organizmu?

W ciągu dnia tracimy średnio od 2,3 nawet do 3 litrów wody, w wyniki pracy nerek (ok. 1,5 litra), wydzielania potu (ok. 400 ml) i wydychania (ok. 400 ml). Stąd tak ważne jest by odpowiednio i regularnie dostarczać do organizmu odpowiednie dawki wody, by nie doszło do odwodnienia i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Osoby, które aktywnie trenują, pracują fizycznie czy zażywają środki przyspieszające wydalanie moczu, a także takie, które podczas upału tracą w postaci potu duże ilości wody, powinny zwiększyć tę ilość o dodatkowych kilkaset mililitrów dziennie.

Gdy nie dostarczymy odpowiedniej ilości wody, możemy mierzyć się z takimi dolegliwościami jak:

  • Bóle głowy,
  • Przemęczenie i apatia,
  • Przesuszenie skóry,
  • Zmniejszona kondycja fizyczna,
  • Osłabienie funkcji poznawczych, pamięciowych i koncentracji,
  • Bóle stawów, w tym m.in. bóle pleców,
  • Skurcze mięśni,
  • Obniżenie nastroju.

Naukowcy wskazują, że powinno się wypijać około 1 ml wody na 1 kcal spożywanych produktów bądź 30 ml na każdy 1 kg masy naszego ciała. Picie wody powinno odbywać się regularnie – lepsze efekty bowiem przynosi popijanie wody w mniejszych ilościach a częściej niż przyjmowanie sporadycznie wody w dużych ilościach. Pilnujmy również by nie dopuścić do odczucia pragnienia. Znaczyć to będzie bowiem, że naszemu organizmowi już brakuje płynów (na poziomie 1-2% wody) i wysyła nam alarm, a to pierwszy krok do niebezpiecznego odwodnienia i zwolnienia o około 3% przemiany materii.

Do objawów odwodnienia zaliczamy m.in.:

  • Ciemne zabarwienie moczu oraz rzadkie wizyty w łazience,
  • Zaparcia,
  • Suchość w ustach,
  • Przesuszona skóra,
  • Uczucie gorąca i duszności,
  • Uczucie ogólnego osłabienia oraz bóle głowy.

Picie wody a odchudzanie

Tak jak już wspomniałam, woda nie posiada kalorii, za to szereg właściwości, które pomagają nam w utrzymaniu organizmu w dobrej formie. Poniżej prezentuję kilka „trików”, które pozwalają na zwiększenie pozytywnych efektów utraty masy ciała w procesie odchudzania.

Picie ciepłej wody na czczo: płyn o podwyższonej temperaturze ma na celu pomoc z łatwiejszym trawieniem pokarmów (wpływa na ich rozdrabnianie i rozpuszczanie), zwiększając w ten sposób efekty zdrowego odżywiania, na przykład w procesie diety. Dzięki temu wypróżniamy się regularniej, znika też ryzyko zaparć. Dzięki temu, że ciepła woda w naturalny sposób podnosi naszą temperaturę ciała, wpływa na zwiększone pocenie się, a więc i wydalanie toksyn z organizmu. Dzięki temu, że ciepło rozszerza nasze naczynia krwionośne, pojawia się szansa na regenerację tkanek i mięśni – np. po treningu.
Picie wody z cytryną: szklanka wody z sokiem z połówki cytryny ma za zadanie regulację poziomu pH w organizmie, które jest odpowiedzialne za wsparcie procesów trawiennych i wydalanie toksyn z organizmu. Działa również moczopędnie i pobudzająco. Doskonale więc może zastąpić nam poranną kawę. Dodatkowo, dzięki zawartości witaminy C w cytrynie, podnosi naszą naturalną odporność i pozytywnie wpływa na kondycję skóry.
Inne napoje, które możemy zaliczyć do picia: nic poza wodą, nie jest tak zdrowe, bo zawiera kalorie i niezdrowe cukry (występujące naturalnie bądź dodawane do produktów). Warto więc sięgając po coś do picia, co wodą nie jest, każdorazowo zwracać uwagę na tabelkę z wartościami. Nie warto bowiem odchudzać się, przestrzegać zaleceń dietetycznych i psuć swoją pracę, kilkoma łykami słodkiego napoju.

Czy picie wody obniża ciśnienie?

Prawidłowe nawodnienie organizmu to jeden z najlepszych sposobów na utrzymanie właściwego ciśnienia krwi. Warto jednak obserwować siebie, czy nie zatrzymuje nam się woda w organizmie. Dodatkowo osoby zmagające się z nadciśnieniem powinny uważać na to, jakie wody piją. Najlepsze dla nich są wody niskozmineralizowane o średniej i niskiej zawartości minerałów takich jak wapń, magnez i potasu. Powinny one również unikać wody gazowanej, przez wzgląd na to, że znajdujący się w niej dwutlenek węgla. Wody dla wysokociśnieniowców powinny zawierać niewielką ilość sodu, bo jego nadmiar w organizmie przyczynia się do powstawania obrzęków i wzrostu ciśnienia krwi.

Czy picie herbaty jest dobre dla naszego organizmu?

Nie samą wodą człowiek żyje! Wielu z nas uwielbia pić herbatę i to dobrze! Herbata, jest bowiem zdrowa dla naszego organizmu, jednak powinniśmy zwracać szczególną uwagę na sposób jej zaparzania. Zawiera ona bowiem teinę, a więc substancję, która wykazuje działanie pobudzające. Pomaga również oczyszczać organizm oraz wspomaga pracę żołądka, walkę z próchnicą oraz przeciwdziała wielu chorobom wątroby czy układu krążenia. Pomaga także w koncentracji oraz zmniejsza ryzyko zawału serca. Herbaty zawierają również katechiny, zapobiegające pojawieniu się i rozwojowi komórek nowotworowych. Chociaż wykazuje szereg prozdrowotnych funkcji (prezentuję poniżej) to należy uważać z jej ilością. Przyjmuje się, że dziennie dopuszczalna dawka to około 600 mg, przeliczane na około 10 szklanek.

Właściwości poszczególnych rodzajów herbat:

  • Herbata czarna: pobudza organizm, dodając mu energii i zwiększając koncentrację. Pobudza i przyspiesza pracę żołądka, zmniejsza stres, obniża ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko zakrzepów a także zachorowania na choroby nowotworowe. Zmniejsza opuchliznę i zaczerwienienia.
  • Herbata zielona: działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Pomaga w oczyszczeniu organizmu, zmniejsza poziom złego cholesterolu we krwi, zmniejsza poziom stresu oraz ryzyko zachorowania na nowotwory. Działa przeciwwrzodowo a także wspiera w walce z próchnicą. Nie jest jednak polecana w dużych ilościach osobom chorującym na anemię ze względu na to, że pita w nadmiarze hamuje wchłanianie wapnia i żelaza.
  • Herbata biała: wykazuje doskonałe właściwości pobudzające i z powodzeniem może zastąpić kawę. Pomaga w koncentracji, opóźnia procesy starzenia się skóry, poprawia pracę układu immunologicznego, redukuje stres a także dzięki zawartości antyoksydantów zapobiega rozwojowi komórek nowotworowych.
  • Herbata czerwona: szczególnie polecana osobom pragnącym się odchudzić. Przyspiesza metabolizm, oczyszcza organizm i pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej. Jest moczopędna i pomaga w usunięciu toksyn z organizmu. Poprawia nastrój a także pozytywnie wpływa na pamięć.

Co najlepiej nawadnia nasz organizm?

Oczywiście poza wodą i herbatą owocową, warto do swojej diety włączyć również inne napoje, mając jednak na uwadze, że posiadają one dodatkowe kalorie a także cukry, dlatego należy pić je z umiarem.

  • Sok z wyciskanych pomarańczowy: zawiera niemal 90% wody, jest bogaty w potas i tym samym stanowi dobre źródło nawodnienia, zaraz obok wody i izotoników.
  • Napoje dla sportowców izotoniczne, hipotoniczne lub hipertoniczne: podobnie jak cola zawierają cukry lub sztuczne słodziki, są jednak najczęściej bogate w wodę i minerały takie jak magnez, wapń, sód i potas, przez co pomagają utrzymać właściwy poziom płynów i elektrolitów, szczególnie podczas upałów czy uprawiania sportu.
  • Elektrolity: to doustne preparaty nawadniające, która stanowią zwykle mieszankę cukru i soli. Znajdują się na liście leków podstawowych Światowej Organizacji Zdrowia. Stosuje się je by uniknąć odwodnienia. Tego typu preparaty zwiększają wchłanianie sodu, a tym samym wpływają na lepsze wchłanianie wody przez jelita.

Warto również zadbać o odpowiednie przyjmowanie witamin w postaci owoców i warzyw, które uzupełniają niedobory płynów w organizmie. Na szczególną uwagę zasługuje arbuz i ogórek, które w ponad 90% składają się z wody. Można również spróbować wody kokosowej, która wykazuje podobne właściwości jak napoje energetyzujące, jednak nie wywołuje żadnych skutków ubocznych.

Pamiętajmy również o ograniczeniu spożywania napoi odwadniających. Gdy zdecydujemy się na kawę, warto po jej wypiciu sięgnąć również po wodę, najlepiej dwie szklanki.

Czy woda gazowana jest zdrowa?

Woda gazowana nie jest szkodliwa dla osób zdrowych. Mogą jednak istnieć przeciwwskazania w przypadku osób cierpiących na niektóre schorzenia. Zalicza się do nich m.in. zespół jelita drażliwego, choroba wrzodowa żołądka, nadkwasota, refluks żołądkowo-przełykowy, czy wzdęcia. Nie powinny jej pić również osoby z POCHP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobą płuc a także walczące z nadciśnieniem tętniczym. Nie jest wskazane również picie wody gazowanej w przypadku osób z chorobami gardła czy strun głosowych. Nie zaleca się podawania wody gazowanej dzieciom, a także popijania nią leków.

Faktem jest, że woda gazowana szybciej gasi pragnienie i orzeźwia. Sprawdza się doskonale po wysiłku fizycznym bowiem szybciej się wchłania. Należy jednak jej spożycie balansować z wodą niegazowaną. Ma to związek z bąbelkami, które znajdują się w wodzie gazowanej. Ich nadmiar może prowadzić do wzdęć, rozpychania jelit oraz ogólnego dyskomfortu w jamie brzusznej.

Nie jest natomiast prawdą, że woda gazowana niszczy szkliwo i szkodzi kościom. Niektórzy wskazują, że woda gazowana powoduje osteoporozę. Czynnikami które powodują usuwanie wapnia z kości jest m.in. nadmiar sodu i fosforu w diecie oraz niedobór magnezu i witaminy D. Wszystkie te pierwiastki znajdziemy jednak w wodzie gazowanej, dlatego warto wybierać wodę niskosodową z wysokim stężeniem magnezu i wapnia.

Woda gazowana nie utrudnia także procesu odchudzania. Może to być często skrót myślowy, mający związek z napojami gazowanymi, które jednak … zawierają cukier. I to tutaj tkwi sedno sprawy. Woda, czysta, bez cukru nie utrudnia w żadnym stopniu redukcji masy ciała.

Elektrolity do picia

Elektrolity, które są niezbędne w organizmie do prawidłowego funkcjonowania to jony soli, czyli sód, potas, wapń i magnez. Ważne jest również żelazo, jony chlorkowe oraz fosforanowe. To tak zwane mocne elektrolity, które całkowicie rozpuszczają się w płynach i dostarczane są do organizmu wraz z pożywieniem i napojami m.in. takimi jak woda.

Od ich właściwego poziomu zależy prawidłowe funkcjonowanie gospodarki wodnej naszego organizmu. Ich działanie sprowadza się do przyciągania cząsteczek wody, które są rozprowadzane po całym organizmie.

Ich niedobór w organizmie może być spowodowany m.in.:

  • Intensywnym wysiłkiem fizycznym,
  • Spożywaniem alkoholu dzień wcześniej,
  • Dostarczaniem do organizmu zbyt małej ilości płynów,
  • Restrykcyjnymi dietami,
  • Biegunką lub wymiotami, związanymi najczęściej z infekcjami oraz
  • Stosowaniem leków przeczyszczających i moczopędnych.

Można je dostarczać do organizmu w postaci:

  • Wysokozmineralizowanej wody,
  • Soku pomidorowego,
  • Pokarmów bogatych w potas, wapń i magnez, uważając na zbyt duże dawki sodu (soli),
  • Picie specjalnych napojów izotonicznych nazywanych elektrolitami do picia.

Podejmij 30 WyzwAnie z FitAnka.pl

Zacznij kiedy tylko chcesz ale pamiętaj, im szybciej tym lepiej!

podejmij WyzwAnie picia wody z FitAnka

Anka.

Anka Dziedzic
Anka Dziedzic

Trenerka, Blogerka, Influencerka, Propagatorka aktywnego stylu życia. Sport towarzyszy mi od zawsze i chcę się nim dzielić. Uwielbiam aktywność fizyczną i zrobiłam z niej swój sposób na życie. A od życia chcę wiele i pewnie przez to prawie zawsze jestem zabiegana. Prywatnie jestem Żoną Dawida, mamą Leny i Poli, z urodzenia góralką. Moi przyjaciele twierdzą, że choć jestem urocza, to nie owijam w bawełnę. Cóż, staram się być autentyczna, choć na pewno nie idealna, konsekwentna, ale uparta. Cała ja.

FitAnka.pl - Treningi dla Kobiet w Domu - Bieganie - Dieta
Logo